Природните чудеса на Норвегия
- окт.
- 25
- Posted by Елена Алексова
- Posted in Чудесата на света
Прейкестолен (Preikestolen) е огромна стръмна скала завършваща не с връх, а с почти равна площадка.
Тя е с размери 25 на 25 метра. Самата скала е с височина 604 метра. Името й в превод означава „катедрата на проповедника“. Някои я наричат „Скалният амвон“. От скалата се разкрива величествена гледка. Именно заради това тя е известна като едно от природните чудеса на Норвегия.
За да се стигне до Прейкестолен са необходими около 2 часа преход. Тръгва се от приблизително 250 м надморска височина и се достига до 604 метра. Интересен е фактът, че между скалата и основната планина има пропаст с широчина 20-25 см. Според учените разстоянието се увеличава, което означава, че след време Прейкестолен ще се срути в морето.
Прейкестолен се извисява над красивия Лисефиорд (Lysefjord). Той, както и всички останали фиорди са сред най-посещаваните от туристите места. Образувани преди около 10 000 години, те са резултат от екзарационната (рушителната) дейност на ледниците, спускащи се от планината към морето.
Формираните дълбоки коритообразни (трогови) долини, след стопяване на ледниците са залети с морска вода.
И днес ние виждаме фиордите като тесни, стръмни, дълги, криволичещи и дълбоко вдадени в сушата заливи. Лисефиорд е дълъг 42 км, скалните му стени се спускат от близо 1000 метра, а максималната му дълбочина е 422 метра. Във фиорда са изградени две селища – Люсеботн и Форсан.
От другата страна на фиорда се намира платото Киерагболтен (Kjeragbolten). Най-високата му част е разположена на 1084 метра височина. Повечето туристи се изкачват там не само заради красивите гледки, но и заради едноименния огромен камък с обем 5 куб. метра.
Той е заклещен между две вертикални скални стени. До камъка може да се стигне без помощта на алпинистко оборудване, но е нужен голям кураж. Пропастта под камъка достига до 1 км.
Заради уникалните възможности за снимки не са малко хората, които рискуват живота си.
Прейкестолен и Кьораболтенг са идеални дестинации за екстремни спортове – бейсджъмпинг – при него се използва специален парашут за скачане от фиксирани обекти.
Във водите на Лисефиорд са направени около 30 000 скока.
Последни публикации
- Помагалник 8 и 9 клас октомври 7, 2020
- Географските и детски имена……? септември 4, 2020
- АВТОМАГИСТРАЛА „ЕВРОПА“ март 27, 2020
- Екзотичните хотели в света февруари 18, 2020
- Най-големите ВЕЦ в света декември 10, 2019